Archive for Mayıs, 2013

Neden Reverse Osmosis Sistemi

Neden Reverse Osmosis Sistemi

Neden Reverse Osmosis Sistemiİlk olarak NASA tarafından uzaya gönderilen astronotların su ihtiyaçlarını gidermek amacıyla üretilmiş bir cihazdır.Uzayda astronotlar bu sistem sayesinde kendi idrarlarını arıtarak su ihtiyacını gidermişlerdir.İlerleyen yıllarda bu sistem geliştirilerek evsel kullanıma uygun hale getirilmiştir.

Sediment,granür karbon ve block karbon,filmtech membran ve post karbon filtreleri ile 5 aşamalı bir arıtma sistemidir.Bu sayede kimyasal ve bakteriyel bir arıtım sağlamaktadır.

Tezgahaltı reverse osmosis sistemler şebeke suyunu,kaynak sularını,kuyu sularını,deniz suyunu ve kanalizasyon arıtabilme özelliğine sahiptirler.

Sistemde bulunan filmtech american membran sayesinde dünyada bulunan en küçük bakterinin dahi suya karışması önlenmektedir.Çünkü dünyadaki en küçük bakteri 0,004 micron büyüklüğündedir.Ve membranın ise 0,001 micronluk gözeneklerinden en küçük bakterinin bile geçmesi engellenmektedir.

Tezgahaltı reverse osmosis sistem sayesinde evinizde şebeke suyunu hem içme suyu olarak kullanabilecek hemde sebze ve meyvenizi yıkayabileceğiniz,yemeklerinizde ve çay yaparken kullanabileceğiniz bir sağlıklı suya sahip olabileceksiniz…

Sistem katı atıkları filtreler yardımıyla tutar;sıvı atıkları ise gider yolu ile kanalizasyona atmasını sağlar.

Reverse osmosis sistemi suda bulunan gazlar haricinde hemen hemen tüm yabancı maddeleri tutar. Reverse osmosis distilasyon gibi diğer geleneksel arıtım işlemlerine göre daha az enerji kullanır.

Damacana Suları Ve Diğer Sular Hakkında

Damacana Suları Ve Diğer Sular Hakkında

39938Bu sular her şey den önce klorlanmadığından dolayı savunmasız olduğu için mikrop ve bakteriye açık olan sulardır.Damacana bidonları plastik olup petrolden imal edildikleri için hafif bir ısıda mikrop ve bakteri üretirler.Damacana suları ilk dolum anından itibaren yazın 24 kışın ise 48 saat içerisinde tüketilmelidir.Bazı damacana firmaları korsan dolum yaptıkları için nerdene şekilde dolduruldukları belli değildir.

Özellikle bidonların içinin temizliğinin yapılıp yapılmadığını kimse takip edememektedir.Belediyeler ne kadar takipte yapsa bu korsan firmalarla baş edememektedir.Her damacana bidonu 60 dolumdan sonra imha edilmesi gerekmektedir.Damacana bidonlarının rengi de mavidir kesinlikle şeffaf değildir.Bunun sebebi de zaman içerisinde su çok beklediği için bidon içerisinde ki yosunlaşmayı kamufle etmektedir.Sözün kısası Suyun kesinlikle taze olarak tüketilmesi gerekmektedir.

Kaynak Suları;Bu sularda her şeyden önce klorlanmadığından dolayı savunmasız olduğu için mikrop ve bakteriye açık olan sulardır.Bir kaynak suyunun sağlıklı olması için şehir merkezlerinden ve sanayi bölgelerinden 150 km uzağında olması gerekir.Olmaması durumunda suyun içerisine kanalizasyon suları sanayi atıkları karışabilir.

Kuyu Suları;Burada sularda klorsuz olduğu için mikrop ve bakteriye açık sulardır.Kuyu suları toprağın alt katmanlarından geldiği için en sert ve kireçli sulardır.İçmeye ve kullanmaya uygun bir su değildir.Sanayide ve bahçe sulamalarında kullanılabilir.

Suyu Kaynatmak;Su kaynadığı zaman içerisinde ki kirecin 4/1 kaybolur diğer kısmı kaynatılan kaba yapıştığı için suyun içinde kalır kirecin normal seviyeye inmesine çözüm değildir.Suyun kaynatmak suda ki kloru yok etmez.Su kaynadığı zaman suyun içindeki mikrop ve bakterileri öldürür ama kabuklu sporm dediğimiz bakteriyi 100 derecede bile kaynaksak yok etmez.Ayrıca su kaynadığı zaman suyun içindeki vücuda faydası olan vitamin ve mineralleri yok ederek suyu faydasız hale getirir.

Su Arıtma Cihazı Kullanımı Hakkında

Su Arıtma Cihazı Kullanımı HakkındaMerhaba ayyıldız su arıtma okurlarımız.Bugün sizler için su arıtma cihazı kullanımı hakkında sizlere bazı özel bilgiler vermek istiyoruz.Biz ayyıldız su arıtma olarak hem kullanıcılarımız hemde arıtma cihazı kullanıcılarını yardımcı olmak amacıyla bu konuyu açma gereği duymak istedik.Eğer evinizde bu tür cihazlar var ise mutlaka aşağıda vereceğimiz konulara dikkat etmeniz gerekmektedir.Aksi taktirde bir çok problemle karşılaşabilirsiniz.En önemlisi sağlıklı olarak içtiğiniz suların sağlıksız olduğunu bilemezsiniz.Bundan dolayı hem vermiş olduğunuz ücret boşuna olur hemde sağlığınızı riske atmış olursunuz.Neyse sizler için lafı fazla uzatmayalım hemen bilgileri verelim sizlere;

  • İlk olarak mutlaka filtrelerinizin kontrolünü yapmanız gerekmektedir.
  • İlk 3 filtrenin her 6 ila 8 ay arasında değişmesi gerekmektedir.
  • Membran olarak tabir ettiğimiz filtre ise 2 senede bir değişmesi gerekmektedir.
  • 5inci aşama olan tatlandırıcı filtre hatta 6 ve ya 7 inci aşamaların mutlaka senede bir kere değişmesi gerekmektedir.
  • Cihazın bakımlarının ve testlerinin mutlaka senede bir kez yapılması gerekmektedir.
  • Cihazın tankının 7 yılda bir kez bakıma alınması veya değiştirilmesi gerekebilir.
  • Özellikle çay veya çamaşır makinesinde kullandığınız suların kireçlenme durumu var ise mutlaka filtre değişimi yapılması gerekmektedir.

Yukarıda bahsettiğimiz konular en önemli dikkat edilecek hususlardır.Bu hususlara mutlaka uyulması gerekmektedir.Sakın olan sizlere uyarımız olsun sat kurtul ilgilenme politikası yapan firmalardan su arıtma cihazı almayı düşünmeyin.Aksi taktirde sizlerin verdiği paralar boşa gidebilir.